Ułatwienia dostępu

Menu

FINAŁ KAMPANII DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY W GMINIE NOWOSOLNA

W dniu 19.11.2024 r. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec dzieci odbył się pierwszy Finał ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” zorganizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Nowosolna. Celem Kampanii było uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci. W ramach Finału Kampanii został zorganizowany przemarsz przez ośmioramienne skrzyżowanie w rynku Nowosolna z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w Lipinach i Starych Skoszewach oraz dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Łodzi.

Najmłodsi uczestnicy z oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2    w Łodzi odśpiewali piosenkę autorstwa pani Urszuli Pakuły „Mam prawo do życia”, która stała się hymnem tego wyjątkowego wydarzenia. Spod Urzędu Gminy Nowosolna ruszył marsz jedności przeciwko krzywdzeniu dzieci w Polsce, prosto na dziedziniec szkoły, gdzie zostało utworzone żywe serce utrwalone fotografią z drona. Uczestnicy marszu ubrani byli w czerwone elementy garderoby na znak jedności z ogólnopolską Kampanią „Dzieciństwo bez przemocy”.

W Finale uczestniczył Wójt Gminy Nowosolna Piotr Szcześniak, przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Kucharska wraz z Radnymi Gminy Nowosolna, przewodnicząca Rady Osiedla Ewa Świdzińska, przedstawiciele Fundacji Mały Duży Człowiek, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych Gminy Nowosolna reprezentowani przez Sołtysów, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, dyrektorzy szkół, pedagodzy, psychologowie, nauczyciele, kuratorzy, przedstawiciele Policji, przedstawiciele ochrony zdrowia, przedstawiciele kultury i oświaty oraz przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Nowosolna. Podczas wydarzenia uczestniczyli również przedstawiciele świata mediów.

Finał był symbolem sprzeciwu przemocy wobec dzieci i wyrazem wsparcia dla ich prawa do szczęśliwego dzieciństwa. Każde dziecko ma prawo do życia w bezpieczeństwie, otoczone miłością i wsparciem.

Dzieciństwo jest fundamentem pod dorosłość. W dzieciństwie kształtują się cechy osobowości, to z dzieciństwa powinniśmy wynieść zaufanie do świata i samego siebie, wiarę we własne możliwości i poczucie bezpieczeństwa, które zaowocują w przyszłości. Każde dziecko powinno dostać szansę na szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo, wolne od odpowiedzialności i strachu. Jednak nie wszystkie dzieci taką szansę dostają i Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” jest po to, by to zmienić.

Dzieci będą bezpieczne gdy my wszyscy będziemy czuwać nad ich bezpieczeństwem, gdy weźmiemy za nie odpowiedzialność. Reagujmy, nie bądźmy obojętni.

Organizatorzy składają serdecznie podziękowanie wszystkim dzieciom oraz dorosłym, którzy aktywnie włączyli się w I Ogólnopolski Finał „Dzieciństwo bez przemocy”. Mamy nadzieję, że za rok również głośno wybrzmi nasz głos sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci.

Opracowała: Małgorzata Jedliczka-Kowalska

fot.Agnieszka Bohdanowicz

Wyświetlenia: 4